Netjournalistik og mediekonvergens

Et kursus for dig, der skriver til fagblade og tidsskrifter. Her får du et komprimeret forløb, som gør dig i stand til at matche behovet for indhold til organisationernes og fagbladenes hjemmesider.

  • Du lærer at finde nyhedsvinkler til nettet, når du arbejder med interview, baggrundsstof og features.
  • Du får indblik i at arbejde med mediekonvergens - samspil mellem det trykte blad og hjemmesiden.
  • Du får et fagligt kick til at se mulighederne i de nye online-medier.

Du får her en introduktion til netjournalistik med netnyhedens opbygning, sprog, links, online dokumentation, dialogen med læserne og e-nyhedsbrevet. Og du lærer at finde den net-nyhed, der gemmer sig i dine egne og andres fagbladsartikler.

Du får konkrete eksempler på multimediejournalistik og du lærer at finde synergien ved at få din artikel til at spille sammen med hjemmesiden. Undervejs bliver der praktiske øvelser, som eventuelt kan tage udgangspunkt i dine egne artikler.

Til sidst ser vi ud i fremtiden: Hvad kommer Web 2.O og brugerstyret indhold som blogs, wikier og læsernes egne sider på nettet til at betyde for fagblade, personaleblade og tidsskrifter?


Deltagerne siger:
"Tak for en spæn-
dende og profes-
sionelt gennemført
workshop".
Journalist Inge Dyhr

"Synes det var et
fint og velafviklet
lille kursus".
Journalist Arne
Bang Jensby

"Workshoppen var en
aha-oplevelse. Et godt
indspark til at revurdere
den måde, vi skriver
historier til fagbladene på.
Interessant, lærerigt og
sjovt. Super godt kursus."
Journalist Sussie Sheik

Om mediekonvergens:
"Convergence will wait for
no one so you'd best be ready
to go with it".
Stephen Quinn m.fl. i bogen
"Convergent Journalism".

Tendens, Rosenvængets Allé 11, st. DK-2100 København Ø tlf. 33939407 redaktion@tendens.net